שיעורים אישיים

Real change, enduring change, happens one step at a time.
Ruth Bader Ginsburg

אני מלמד את הטכניקה בסטודיו בצפון תל אביב, בשיעורים אישיים, במפגשים אחד עם אחד. משך כל שיעור כ-40 דקות, בתדירות של פעם או פעמיים בשבוע.  

טכניקת אלכסנדר היא מיומנות פסיכופיזית עדינה ועמוקה הנרכשת באמצעות למידה התנסותית. כפי שלומדים אמנות לחימה, נגינה או שפה חדשה, אפשר ללמוד את הטכניקה החל ממספר שיעורים, דרך מספר חודשים ועד שנים ארוכות, ללא כל מחויבות מוגדרת מראש, מתוך בחירה מתחדשת. בדומה לכל תהליך, ככל שאדם רותם לטובתו את כוחה הפשוט של ההתמדה, כך הוא זוכה באופן טבעי לתוצאות; הטכניקה מממשת את מלוא הפוטנציאל שלה בטווחי הזמן הארוכים.

לימוד הטכניקה מתאים לכל אדם סקרן שאוהב ללמוד ולהתפתח, בכל גיל. הלימוד אינו דורש ניסיון, ידע מוקדם או קואורדינציה מיוחדת, ואינו כרוך במאמץ גופני (למעשה, הטכניקה מלמדת להניח למאמץ מיותר ובלתי מכוון).

השיעורים מתנהלים בביגוד יום יומי, אפשר לבוא לשיעור עם כל בגד נוח.

מהלך השיעור

בשיעור המורה מנחה את התלמיד בצורה עדינה ככל האפשר, תוך נוכחות כאן ועכשיו, לשימוש מכוון יותר בעצמו. הוא עושה זאת בעזרת מגע ידיו, בליווי הנחיות מילוליות ודו שיח, ותוך הקדשת מלוא תשומת לבו הן לתלמיד והן לעצמו.

החלק המרכזי של השיעור מתנהל כאשר התלמיד מניח את גבו על שולחן מרופד שמספק לו תמיכה יציבה וברורה. בתנוחה זו, התלמיד נמצא במצב המכונה "מצב של יתרון מכני" (position of mechanical advantage). זהו מצב אידיאלי ללימוד, הן מבחינת התלמיד והן מבחינת המורה, של הכלים המנטליים המרכזיים בטכניקה: האטה, התבוננות, בלימת התגובה ההרגלית לגירוי, אי עשייה והנחיית כיוונים; והבנה הדרגתית של האופן שבו משלבת הטכניקה את העבודה במרחב המנטלי עם "יתרונות מכניים" במרחב הפיזי.

בהמשך, מתבצעת עבודה משותפת באופנים פשוטים אחרים, בהם: ישיבה וקימה מכוונות מכיסא (הפרוצדורה הפסיכופיזית הקלאסית בטכניקה) והתבוננות במראה (הדרך בה פיתח אלכסנדר את הטכניקה, שלה חשיבות רבה בשיטה).

המטרה העיקרית

המטרה העיקרית של המורה בתהליך היא ללמד את התלמיד כיצד ללמוד ולתרגל את הטכניקה בכוחות עצמו, בכל עת שהוא חפץ בכך, בכל זירות החיים. התלמיד לוקח את מידת האחריות הנדרשת על תהליך הלימוד שלו, בעוד המורה מסתפק במהלך העבודה המשותפת במפגשים, באופן מכוון, בהנחיה עדינה וזהירה של התהליך, שעומקו ועוצמתו המפתיעים הולכים ומתחוורים אט אט לתלמיד.

My job is to teach people how to work on themselves.
מרג'ורי בארלו, מורה של הטכניקה