המשקיע הנבון

14.3.2023

הייתי לא מזמן במסיבה שהדבר הראשון שבלט בה לעין הייתה הרווחה החומרית יוצאת הדופן של האנשים (והבר המעולה על שפת הבריכה).

הכל טוב ויפה אבל עם טכניקת אלכסנדר מתרגלים לאט לאט לשים לב לעמודי שדרה וראיתי סביבי בעיקר עמודי שדרה מכווצים. כבר מגיל צעיר. 

הדבר הראשון שחושבים עליו כשרואים עמוד שדרה מכווץ זה כאבי גב או כאבי צוואר. אבל ככל שמתרגלים להתבונן לעומק, רואים, ויותר מזה חשים, שעמוד שדרה מכווץ מבטא הרבה יותר מכאב גב: הוא משקף התכווצות כרונית של המרחב הפיזי-תודעתי והתהליכי של האדם. 

התכווצות שמצמצמת ומעצבת את התנועה, הנשימה, הקול, האופן שבו אנחנו מנגנים, משחקים, חושבים, מרגישים, חולמים ותופסים את עצמנו ואת העולם. המחירים שלה עמוקים ורחבים, ובטווח הארוך דרמטים יותר מכאבי גב. 

ובראש ובראשונה, ככל שהמרחב הפיזי-תודעתי שלנו מצטמצם - ככל שאנחנו מצטמצמים - אנחנו מאבדים מהרווחה הפנימית שלנו. 

אנחנו מבנים פסיכופיזיים ורווחה פנימית צריכה מרחב פסיכופיזי. כשהוא מצטמצם אין לה מקום. 

הרווחה הפנימית היא המשאב הכי יקר שלנו והתמיכה הכי קונקרטית שלנו - ואנחנו הולכים ומאבדים אותה כבר מגיל צעיר. רואים את זה ועם עידון התחושה חשים בזה כשמתבוננים בעמוד השדרה. 

למה? 

רווחה חומרית הרי יכולה להיות בסיס נהדר לרווחה פנימית - אז למה כשסביבי כל השפע החומרי הזה עמודי השדרה כל כך מכווצים ורווחה פנימית כה נדירה?

רווחה חומרית צריך לבנות, ויש דרכים טובות רבות לבנות אותה. מאבי, אדם מעשי, למדתי שצריך לבחור בתבונה כיוון, לבחור דרך, ללכת בה בסבלנות, ולנטוע ולטפח לאורכה באורך רוח את העצים שיתנו לנו פירות ומחסה וחופש כשנרצה וכשנזדקק.

וורן באפט, האורקל מאומהה, אומר את זה קצר וקולע:

If you don’t find a way to make money while you sleep, you will work until you die

אני מתרגש כשקנדריק לאמאר הצעיר שר על דוד טוני ועל העצים שהוא נוטע בדרכו לתהילת עולם:

Money trees is the perfect place for shade and that's just how I feel

עצי הכסף חשובים (למי יותר, למי פחות. אני פוגש תפיסות שונות של עושר). אבל עם השנים ומשא החיים קנדריק הרי עוד ילמד, כמו כולנו, שאין עץ יקר ערך מעץ הרווחה הפנימית ואין עץ שחשוב יותר לטפח. כי כשאנחנו מתרווחים מבפנים אנחנו מתמלאים באור ובחיים. זה פשוט.

גם רווחה פנימית צריך לבנות, ויש דרכים טובות רבות לבנות אותה. הדרך של אלכסנדר פשוטה ומעשית - להניח ולכוון באורך רוח את עמוד השדרה והתודעה להתרווחות. 

זו דרך עדינה ומתונה, טיפה נסתרת מן העין, אבל עם הזמן שמים לב שהיא בונה רווחה פנימית באותה שיטתיות מכוונת ומרחיקת ראות שבה הדרך של באפט (ומורו בנג'מין גראהם) בונה רווחה חומרית. כמוה, היא צוברת עם הזמן כוח ותנופה מפתיעים ואפשר להגיע איתה רחוק - כשלעצמה וכרקע לדרכים אחרות. 

טרם פגשתי השקעה משתלמת מזו. 

That's just how I feel