השינוי המיטיב ביותר
שאדם יכול לחולל בעצמו
הוא שינוי כיוון עדין
מהתכווצות להתרווחות

שיעורים בטכניקת אלכסנדר:
התרווחות הגב והתודעה

The Expanding Self

הטכניקה

טכניקת אלכסנדר היא כלי לצמיחה והתפתחות דרך התרווחות הגב והתודעה. היא יעילה בין היתר בהקשרים הבאים:

  • כאבי גב וצוואר
  • בעיות נשימה וקול
  • מתח וחוסר שקט
  • מיגרנות
  • שיפור איכות ביצועים: מוזיקאים/ות, אמני/ות במה, ספורטאים/ות
  • עידון התחושה והתבהרות המחשבה
  • אסתטיקה

שיעורים אישיים

אני מלמד את הטכניקה בסטודיו בלב תל אביב, בשיעורים אישיים, במפגש אחד עם אחד

להניח את הגב

הנחת הגב בתנוחה של יתרון מכני היא הכלי הפשוט והיעיל ביותר להתמודדות עם כאבי גב וצוואר. לאורך השנים למדתי את כוחה המפליא בהקשרים רחבים ועמוקים, פיזיים ומנטליים כאחד

מתוך הבלוג

יש משהו חדש באופק (להפוך את מה שנסתר לגלוי)

8.9.2021

בשיר 'מעליות' טדי נגוסה מתייחס יפה למספר נקודות שרלוונטיות להתפתחות דרך העבודה עם הטכניקה. אגע בשתיים מהן.  

1. להתפתחות יש צורה של גל. כדאי לשים אליו לב. ללמוד לזרום איתו. ללמוד ליהנות מהלמעלה. להיבהל קצת פחות מהלמטה. לפחד קצת פחות ליפול. להתבלבל. להניח את הגב. לשמור על חופש בצוואר. לכוון.

זה נשמע פשוט, אולי בנאלי, אבל זה בכלל לא קל ולוקח זמן ללמוד את זה.

2. כשמתחילים ללכת בדרך ישנה אשליה שככל שנתקדם ונתפתח הדברים יהפכו קלים יותר. זה לא בדיוק עובד ככה.

ככל שמתקדמים בדרך היא הופכת מעניינת יותר, באופן שלא יכולנו להעלות על הדעת בהתחלה. דברים שנראו קשים בתחילת הדרך, אפילו בלתי אפשריים, הולכים ונעשים לאט לאט קלים יותר. אבל קשיים חדשים עולים באופק. קשים יותר מן הקשיים הקודמים, כאלה שלא יכולנו להעלות על הדעת בתחילת הדרך. זו דרכה של התפתחות.

מה שיפה בטכניקה זה שככל שמתפתחים איתה הגב הולך ומתרווח ונעשה חזק יותר (זה הנושא של הטכניקה) וכך קל יותר להתמודד עם הקשיים החדשים, הקשים יותר. בעבודה עם הטכניקה אנחנו כל הזמן - גם בנפילות - מתרווחים ובונים את הגב. זה הכיוון שלנו בעבודה איתה.

זה כיוון מיוחד כי בלא מעט פרקטיקות אחרות, כתוצאה מהמאמץ שכרוך בהתפתחות ובהתמודדות עם הקשיים בדרך, הגב הולך ומתכווץ ונחלש לאורך הזמן ואי אפשר לא לשלם על זה מחיר, מנטלי ופיזי כאחד.

זה לא אומר בשום פנים שכדי לרווח ולבנות את הגב צריך לזנוח פרקטיקות אחרות לטובת עבודה עם הטכניקה. טכניקת אלכסנדר היא בהגדרתה טכניקה של הוספה ולא של החלפה. הטכניקה מיועדת לתמוך בתלמיד בעבודה שלו עם פרקטיקות אחרות והיא מעשירה את איכות העבודה שלו איתן. דווקא במפגש ובחיכוך עם פרקטיקות אחרות הטכניקה מממשת את עצמה בצורה הכי יפה. שם היא פורחת. מן הטעם הפשוט שטכניקת אלכסנדר היא בראש ובראשונה טכניקה של מפגש.

This process of directing energy out of familiar into new and unfamiliar paths, as a means of changing the manner of reacting to stimuli, implies of necessity an ever-increasing ability on the part of both teacher and pupil to “pass from the known to the unknown”; It is therefore a process which is true to the principle involved in all human growth and development.

F.M. Alexander, "The Use of the Self"

(תודה לעופר)